Bezmaksas domēns

Domēns par veltiCik maksā domēna vārda reģistrācija? Kur dabūt bezmaksas domēnu? Vai par domēnu vienmēr jāmaksā? Kas vispār ir domēns? Vai mājaslapu var izveidot par velti neko nemaksājot? Šie ir tikai daži jautājumi, kurus uzdod interesenti, kuriem nepieciešams izveidot savu mājas lapu, bet budžets ir ierobežots.

Šoreiz no visiem jautājumiem atbildēšu konkrēti uz vienu – par bezmaksas domēniem.

Kas ir domēns?

Vispirms īsumā par to kas ir domēns.  Saskaņā ar Skaidrojošo vārdnīcu domēns ir apgabals (ģeogrāfisks vai funkcionāls), pie kura pieder attiecīgais interneta tīklā ieslēgtais dators. Tomēr vienkāršākiem vārdiem sakot, ja tavas mājas lapas saturs (bildes, audio materiāli, video faili, utml.) ir automobilis un hostings ir šī automobiļa garāža, kur viss saturs tiek glabāts, tad domēns ir šī automobiļa numura reģistrācijas zīme. Reālajā dzīvē visiem, kuri brauc ar savu auto tas ir jāpiereģistrē un par apliecinājumu tam auto īpašnieks saņem sava braucamrīka numuru. Tāda pati kārtība darbojas arī internetā piereģistrējot savu mājas lapu – katrai mājas lapai tiek piešķirts unikāls nosaukums, pēc kuras tā tiek identificēta. Šis nosaukums tad arī ir šajā rakstā aplūkotais domēna vārds jeb nosaukums.

Pretēji tam kā tas notiek ar auto, kad par jebkuru reģistrāciju ir jāmaksā, par laimi reģistrējot domēnu pastāv iespēja veikt arī bezmaksas domēna reģistrāciju. Tiesa gan bezmaksas domēna reģistrētājam jārēķinās ar dažāda veida ierobežojumiem, kurus minēšu zemāk rakstā.

Kur iespējams bez maksas iegūt domēnu?

Pastāv vairāki veidi kā bez maksas savā īpašumā iegūt domēna nosaukumu. Šajā rakstā es aplūkošu trīs galvenos veidus kā domēnu reģistrēt par velti.

  1. Saskaņā ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļas sniegto informāciju  Latvijā dzīvojoša fiziska persona ir tiesīga reģistrēt vienu domēna vārdu vispārīgajā otrā līmeņa domēnā .id.lv bez maksas uz vienu gadu ar tiesībām pagarināt bezmaksas lietošanas periodu. Tas nozīmē, ka tavam izvēlētajam mājas lapas nosaukumam nebūs pirmā līmeņa domēna statuss. Tāpat jāatceras, ka šādā veidā iespējams piereģistrēt tikai vienu mājas lapu. Šādu domēnu ir iespējams reģistrēt nic.lv.
  2. Ja savā īpašumā bez maksas vēlaties iegūt pirmā līmeņa domēnu, tad laba alternatīva salīdzinot ar iepriekš piedāvāto variantu ir izmantot Tokelau salu pirmā līmeņa domēnu (.tk). Tomēr arī šeit ir daži ierobežojumi, kas jāņem vērā. Pirmkārt, domēna nosaukums (un savā ziņā arī mājas lapa (skatoties arī no SEO viedokļa)) būs piesaistīts Tokelau ģeogrāfiskajai vietai. Otrkārt saskaņā ar http://www.dot.tk noteikumiem, kur šos domēnus var reģistrēt, mājas lapai jātiek apmeklētai vismaz 25 reizes pēdējo 90 dienu laikā, citādi piešķirtais domēna nosaukums tiek anulēts.
  3. Trešais veids kā tikt pie bezmaksas domēna ir meklēt izdevīgu hostinga piedāvājumu. Bieži vien hostinga nodrošinātāji jaunajiem klientiem dāvina iespēju uz noteiktu laika periodu lietot domēnu bez maksas.

Ja neviens no šiem variantiem jums nešķiet piemērots, domēnu iespējams reģistrēt par maksu jau minētajā nic.lv (Latvijā) vai ārzemēs, piemēram godaddy.com (ASV).

Ja tev ir zināmi vēl kādi veidi kā bez maksas reģistrēt mājas lapu domēna nosaukumus, padalies ar to šeit. Tā mēs palīdzēsim viens otram ietaupīt!

Saistītie raksti: Bezmaksas SMS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Jaunākie raksti